המאבק של כפר ביאליק – הקרב על הבית

תושבי כפר ביאליק מנהלים בימין אלו מאבק על הישרדותם כחקלאים ועל הישרדותו של כפר ביישוב כפרי וחקלאי. המאבק החל על רקע כוונות המדינה, באמצעות רמ"י, להפקיע עוד ועוד נתחים מתוך האדמה החקלאית של הכפר.

המאבק מתנהל יחד עם המועצה האזורית זבולון, לנוכח תכניות המדינה באמצעות רמ"י, לבצע הפקעת קרקעות מסיבית, גם בחלקים אחרים של המועצה האזורית, לטובת בנייה רוויה באזור צפון הקריות וממזרח להן. כל זאת מתוך ריצת אמוק להישגים מידיים, שטחיים וחסרי אחריות בתחום הדיור.

המשמעות המעשית של מדיניות ממשלת ישראל, רמ"י והמטה לדיור לאומי היא הרס בלתי הפיך של חקלאות ושל התיישבות כפרית ולמעשה, חיסול כפר ביאליק כיישוב כפרי חקלאי.

פרופ' ארנון סופר הצטרף למאבק ומגדיר את מהלכי ההפקעה כנזק בלתי הפיך לשאריות החקלאות במדינה וכפגיעה אנושה בתכניות הלאומיות לפיזור אוכלוסייה, לחיזוק הגליל והעמק ולחיזוק יישובי לב הגליל (כרמיאל, עפולה מעלות, מגדל העמק, רמת ישי צפת, נצרת). (חו"ד הדעת המלאה של פרופ' ארנון סופר, בלינק זה)

המהלך המסתמן של המדינה באמצעות רמ"י מתייחס לאלפי דומים חקלאיים ומהווה למעשה, 'הגנבה' בדלת האחורית של תכנית הבנייה "מלכת הקריות". תכנית זו נפסלה כבר פעמיים – בדיוק מאותן נימוקים של חקלאי כפר ביאליק ושל פרופ' ארנון סופר.

המאבק הנוכחי החל בקרב נגד הפקעת 370 דונם בצפון כפר ביאליק לטובת הרחבת שכונת 'גבעת הכלניות' בקרית ביאליק. מדובר באי אורבני, שנשתל בלב השדות החקלאיים, תוך דילוג מופקר ומוזר על שטחי אדמה שאפשר היה להקים עליהם עיר קטנה.

בשעה שהמאבק רק התגבש, הגיעה ידיעה אמינה על כוונת המנהל לחקור ולסמן 990 דונם נוספים באותו אזור, לצורך הפקעה והסבה לבנייה ובנייה רוויה.

370 + 950 דונם אלו מצטרפים לכ 500 דונם שכבר נלקחו בעבר מדרום הכפר הקטנטן כפר ביאליק.
בד בבד מסתמנות הפקעות נוספות מהכפר, דבר שעומד לנשל אותו מכל ו/או מרוב מכריע של אדמותיו, לקחת מעשרות משפחות את מקור פרנסתן ולהפוך את הכפר הזה לשכונת בתים עירונית נטולת קרקע.

את המאבק מנהלים תושבים מודאגים מכפר ביאליק, המועצה האזורית זבולון בראשות דב ישורון, חקלאים וותיקים וחקלאים צעירים שחולמים לשמר את החקלאות במשפחתם.

תזכורת: הערים כרמיאל, עפולה, מעלות, מגדל העמק ונוספות היו מהגורמים המובילים במאבק לביטול תכנית "מלכת הקריות" לפני כ 15 שנה. מאבק זה, שניהל האלוף במיל. יצחק בריק, צלח ב 2001 והתכנית נגנזה מתוך הבנת הסכנות שבה.

בבסיס המאבק נגד מלכת הקריות עמדה הטענה לפיה בניית 36,000 יחידות דיור בקריות תפגע אנושות ביכולת ההתפתחות של הערים באזור מרכז הגליל.

כעת מסתמן, כי ברוח החופזה לייצר פתרונות דיור מהירים וריצת האמוק להורדת מחירי הדיור טרם תסיים ממשלה זו את הקדנציה שלה – מחזירה רמ"י את התכנית "מלכת הקריות" בדלת האחורית, טיפין טיפין, באמצעות השתלטות על קרקעות באזור התכנית הישנה שנגנזה וייתכן שבהמשך אף בתחומה.

הנחות העבודה במאבק הנוכחי:

א. הריצה החפוזה לבנייה 'היכן שקל' תגרום לנזק בלתי הפיך לפיתוח ולעתיד יישובי לב הגליל (כרמיאל, מגדל העמק, מעלות תרשיחא, עפולה, נצרת עילית)

ב. הריצה הזו לבנייה רוויה באזור שכבר גרים בו כ 400,000 (!!!) תושבים, הפוכה להצהרת שר השיכון, יואב גלנט מלפני שבועיים (נדמה לי בידיעות אחרונות), לפיה: חייבים לבנות איפה שצריך ולא איפה שאפשר."

ג. התכנית המסתמנת עומדת גם בניגוד מוחלט להצהרת ראש הממשלה, בנימין נתניהו מלפני מס' ימים, לפיה חייבים להפסיק לבנות בגזרת גדרה חדרה (בהקשר זה, גם הקריות הן גדרה חדרה) ולהקפיד על פיזור הבנייה והאוכלוסייה לגליל ולנגב (גלובס 09.11 ולא רק)

ד. מדובר בהחזרה בדלת האחורית של התכנית 'מלכת הקריות' שבוטלה לפני 15 שנה וגם אז מנימוקים זהים, של בנייה לא פתרונות נאותים למסה המצטרפת ושל פגיעה ביישובי לב הגליל.

ה. תכל'ס, מדובר בטעויות תכנוניות שיגרמו לנזקים בלתי הפיכים בתכנון האורבני, לנזקים לפיזור אוכלוסייה, פיתוח הפריפריה, לחברה, לדור הצעיר, לביטחון המזון וגם לסביבה.

השארת תגובה