תגובת כפר ביאליק על החלטת הוד"ל להפקיע אדמות חקלאיות

החלטת הוד"ל היא עוד צעד שגוי, שיהפוך בכייה לדורות, במסגרת ריצת האמוק להישגים מידיים, שטחיים וחסרי אחריות בתחום הדיור. המדינה, באמצעות רשות מקרקעי ישראל וועדות הדיור לסוגיהן, נותנת יד להרס בלתי הפיך של החקלאות ושל ההתיישבות כפרית ולמעשה, חיסול כפר ביאליק כיישוב כפרי חקלאי.

אבל האסון הוא לא רק של חקלאי כפר ביאליק שמאבדים את מקור פרנסתם ולא רק שבר החלום של חקלאים צעירים להמשיך את מורשת אבותיהם. מדובר בפגיעה אנושה בתכניות הלאומיות לביזור אוכלוסייה, לחיזוק הגליל והעמק ולחיזוק יישובי לב הגליל (כרמיאל, עפולה מעלות, מגדל העמק, רמת ישי צפת, נצרת).

חוות הדעת של פרופ' ארנון סופר מצביעה על האסון המתקרב, אך בוועדה בחרו לקבל הצעה אוטומטית, שאינה אלא עוד פיסה בפאזל של הגנבת תכנית מלכת הקריות בדלת האחורית, לאחר שנפסלה לפני 15 שנה מאותם נימוקים שמעלה פרופ' סופר.

חברת התכנון האורבני צ'מנסקי בן שחר הצביעה גם היא על החלמאות שבתכניות הנוכחיות לבנייה רוויה בקריות, מבלי שניתנת הדעת על הצרכים של רבבות התושבים המיועדים לשטחי הבנייה החדשים וזאת בהנחה האופטימית. הנחת העבודה של מי שמצויים בתחום היא שהאדמות שנלקחו – תוך דילוג על אלפי דונמים פנויים לבנייה – לא ייבנו בטווח של 15 שנה ויותר.

בשעה שחקלאי כפר ביאליק והמעוצה האזורית זבולון נאבקים על פיסת אדמה אחת, יש כבר תכניות להשתלט על 990 דונם נוספים באותו אזור, לצורך הפקעה והסבה לבנייה ובנייה רוויה. 370 דונם שעל המדוכה ו 990 הדונם שבסכנה, מצטרפים לכ 500 דונם שכבר נלקחו בעבר מכפר ביאליק ובמצטבר, מאיימות לנשל אותו מכל ו/או מרוב מכריע של אדמותיו, לקחת מעשרות משפחות את מקור פרנסתן ולהפוך את הכפר הזה לשכונת בתים עירונית נטולת קרקע.

את המאבק מנהלים תושבים מודאגים מכפר ביאליק, המועצה האזורית זבולון בראשות דב ישורון, חקלאים צעירים שחולמים לשמר את החקלאות במשפחתם.

השארת תגובה