היסטוריה ומורשת

היסטוריה ומורשת

כפר ביאליק נוסד בשנת 1934, עם התחלת העלייה החמישית. הקרן הקיימת לישראל העמידה לרשות הכפר חמש מאות דונם קרקע במפרץ חיפה. המחלקה הגרמנית של הסוכנות היהודית, בהנהלת ד"ר ארתור רופין, הציעה שעל הקרקע יעלו 29 מתיישבים, שיתאגדו לקואופרטיב חקלאי.

זמן קצר אחר כך הפכו התוכניות למעשים והכפר נוסד על ידי עולים מגרמניה, שהתיישבו על אדמות הקרן הקיימת לישראל. היו אלו 28 משפחות של עולים מגרמניה, שחלמו על הקמת יישוב חקלאי בארץ ישראל.

הכפר הוכרז רשמית כיישוב חקלאי שיתופי, ב-9 ביולי 1943. לכפר החדש הצטרפו גם מספר מדריכים חקלאים. טרם העלייה על הקרקע, עברו המייסדים הכשרה חקלאית בנהלל.

כאשר התלבטו המייסדים כיצד לקרוא ליישוב שלהם, עלתה הצעה, להנציח את המשורר הלאומי, חיים נחמן ביאליק, שנפטר חודש לפני העלייה לקרקע.

ימי ההקמה של הכפר הם ימים סוערים בדברי ימי העולם והמדינה. מחד, בימים ההם ממש, מוןפיעה על האקרנים בעולם המערבי דמותו של דונאלד דאק. מאידך, מתרחשות באירופה תהפוכות שיישנו את פני העולם: ליל הסכינים הארוכות ועלייתו לשלטון של הפיהרר, אדולף היטלר.

גם בארץ הרוחות סוערות ביום הקמת הכפר. בעיתון 'דבר' סופר על עגלון תל-אביבי, שחבר אל איגוד העגלונים והפריע לעוברים ושבים ברחוב יוחנן הסנדלר. בד בבד מתפרסמות ידיעות על כינוס בבן שמן של אלפי בני נוער חלוציים, שמחליטים על מעבר מהעיר אל הכפר. העליה על הקרקע לפיכך, היא סוג של טרנד לוהט בימים ההם.

כל מתיישב בכפר ביאליק קיבל שבעה עשר דונם קרקע. כפר ביאליק נחשב אז, כפרבר של היישוב העירוני קרית ביאליק, אך הוא משתייך למועצה החקלאית ומוגדר כהתיישבות של המעמד הבינוני.

השארת תגובה